Az egykori katolikus iskola és gimnázium
A dunaszerdahelyi katolikus gyerekek 1932-re a tanévet már a közadakozásból felépített új katolikus iskolában kezdték meg a Temetősoron. A templom mellett álló többszáz éves iskolában ezzel egyidőben egészségügyi okok miatt beszüntették az oktatást. „Az új iskola szükségessége év-év után kitűnik – írták 1935-ben. – A nagyterem át lett alakítva két tanteremmé, így most 8 tanteremben folyik a tanítás. A tantermek egészségesek és higiénikusak. Azonban mégis rá kell mutatni arra, ha új is az iskola és a mai előírásoknak meg is felel, mégis nagy hibája és hiánya van. Ugyanis nincs vízvezetéke, beépített illemhelyei és tornaterme s még a gyermekeknek mosdótálkájuk.”
1939-ben magyar gimnázium nyílt Dunaszerdahelyen – elhelyezését a katolikus iskolaszék felajánlásával oldották meg, akik a gimnázium számára rendelkezésre bocsátották az új, Temető-sori katolikus iskolát, amelyet a község bérelt. Az épület, bár hasznos volt, kicsinek bizonyult a gimnázium számára: „A teljesen különálló, tágfolyosójú, tiszta, világos, levegős, egészséges épület gimnázium céljaira szertárak, előadótermek, iroda, tanári szoba stb. hiányában alkalmatlan. A f. tanévben is a kilencedik osztályunk (a 9 tanulólétszámú VIII. osztály) egész szűk (3x6x4 m) méretű kis helyiségben húzódott meg.”
1944 októberében a tanítás megszűnt, s az épületben katonai kórház létesült. A háború után az épületet a szlovák polgári iskola kapta meg, később a magyar polgári iskola is itt nyílt, 1953-tól pedig az épületet a magyar tannyelvű tizenegyéves iskola vette át. 1957-től 1973-ig a mezőgazdasági középiskola használta, majd 1973-tól napjainkig az egészségügyi iskola termeit találjuk benne.
Hibát talált?
Üzenőfal