Immaculata-oszlop és szoborcsoport
Köztudott, Magyarországon 1709-10 pestisjárvány pusztított. Ennek nyomán emelték a fogadalmi pestisoszlopokat az egész országban. Így volt ez Kassán is. Az ötezer lakosú városba 1709 nyarán érkezett meg a borzalmas „guga-halál”minden elővigyázatosság és óvintézkedés ellenére. Télen a hideg mérsékelte az áldozatok számát, ám a következő év tavaszától a ragály új erőre kapott, így a város egy harmada esett ennek áldozatul. Rákóczi tehetséges parancsnoka, Esze Tamás is ennek következtében hunyt el.
Kassán a túlélők, megmenekülésük fölötti hálájuk jeléül, Flachenfeld Viktorín postamester kezdeményezésére és költségviselésével 1720-23 között készíttették el hatalmas, barokk stílusú Szeplőtelen szűz-oszlopukat. Építője Tornyossy Tamás céhmester volt, a szobrokat Grimming Simon és a későbbieket Hild Lipót soproni kőfaragó készítette.
A14 méter magas, kőtalapzaton elhelyezett pestisoszlop avatására 1723. október 3-án került sor a Fő utca északi részének közepén, a korábbi katonai vesztőhely helyén, ahol számos hajdút és kurucot húztak karóba. Az emlékmű főalakját az obeliszk tetején álló Madonna képezi – feje körül csillagkoszorúval, lába alatt a földgolyóval és a kígyóval. A lépcsőzetes, talapzat szögletein Szent József, Szent Sebestyén és Szent László szobrai láthatóak. Az emlékmű körüli vaskerítés oszlopain Szent Erzsébet és Szent Borbála, a homlokzati részen Szent Mihály főangyal, Szent Margit, Szent Erzsébet és Gábor főangyal szobrait látjuk, melyeket Hild Lipót készített 1908-ban.
A leleplezéskor tíz feliratos és három felirat nélküli táblával díszítették. A feliratozott táblák az idők folyamán eltűntek, pedig még 1954-ig a helyükön voltak. A szöveg nélküli aranyozott réztáblák alkotója Georg Immermohl aranyműves. Ezeket 1881-ben a városi levéltárban helyezték el, később a múzeumba kerültek. Ma is a Kelet-szlovákiai Múzeum őrzi azokat.
1996-98 között a szoborcsoportot restaurálták, ami azt jelentette, hogy hiteles másolat készült róla. Az eredeti raktárba került. Viszont a szobrok fémrészei nem kerültek vissza és Szent György letörött karja is helyreállításra vár.
2015. május 7-én az Általános Hitelbank Alapítványa anyagi támogatásának és Stanislav Kožela akadémiai szobrászművész munkájának eredményeként, három aranyozott vert rézből készült tábla újraavatására került sor. A másolatok elkészítése 19 ezer euróba került. Az alapítvány 16.620 euró támogatást nyújtott, a többit a város állta.
A másolatok a pestis, a háború és az éhínség allegóriáit ábrázolják. A pestist a Publius Ovidius Naso által az Átváltozásokban Aegin nevű város kapcsán írja le. Pierre Mignard (1612-1695) francia festő örökítette azt meg. Ennek tükörképét Mathijs Pool (1696-1727) németalföldi grafikus használta föl. Ezt alkalmazta a legkisebb részletekig Immermohl. Az antik ruhába öltözött embercsoportokon mutatkozik meg a pestis elleni érzelmi harc. A tér kövezetére hullanak a pestis által megfertőzött emberek, fölöttük szakállas orvosok gesztikulálnak, akik segíteni akarnak nekik. A háttérben egy már halott beteg esik össze. Az egymásnak segítő emberek az irgalmasságot és szolidaritást jelképezik.
A háború allegóriája vélhetőleg a magyar történelem legrégebbi eseményére utal. Hátul dombok között minden jel szerint Moson várát látjuk, ahol döntő csata zajlott a magyar koronáért. A vele szemben álló város nyilván Győr, mely alatt katonai tábor látható. Középütt egymással szembenálló katonák csoportjai, harci lándzsákkal a kezükben. Az előtérben, bal oldalt lovon ülő dicsfénnyel rendelkező lovas, nyilvánvalóan Szent László. Őt egy szárnyas angyal kíséri. Az uralkodó a legyőzött Salamon király hódolatát fogadja. Mögötte egy másik alak áll, aki a szentistváni koronát tartja egy párnán és ajánlja azt föl a győztesnek.
Az éhínség allegóriája ószövetségi történetet ábrázol. Józsefnek a fáraó nagy hatalmat ad és a hét bő esztendő alatt elraktározza a gabonát. Ezt követi a hét szűk esztendő, az éhínség, amikor megnyitja a raktárakat és megmenti az egyiptomiakat. Az ábrázoláson egy palota belsejét látjuk, bal oldalt gabonával megrakott zsákok. Kissé jobbra embercsoport, melyből József alakja magasodik ki. Nyugalommal fogadja a térdelő alakok hódolatát és eladja nekik a gabonát. Egészen jobb oldalt egy alak távozik a pénzzel.
Hibát talált?
Üzenőfal