Szent Katalin templom Selmecbányán

A későgótikus Szt. Katalin templom Selmecbánya legszebb templomai közé tartozik. “Szlováknak” is nevezik, mivel már 1658 óta szlovákul is prédikáltak benne.
A Szent Katalin templom 1488-1491 között épült. 1500-ig dolgoztak a belső díszítésén. Egyik hajóját késő gótikus csillag alakú boltozat íveli, amely presbitériumba megy át. A hajót mindkét oldalról kápolnák szegélyzik, amelyek fele olyan magasak. 1776-ban a templomhoz a Nepomuki Szent János kápolnát építették hozzá. A templom alatti kriptában Selmecbánya egykori polgármesterei és meghatározó polgárai nyugszanak.
A templom 15. századi berendezéséből egy kereszt, Szűz Mária késő gótikus szobra és a keresztelőkút maradt fenn. Az orgona helyi mester műhelyéből származik, a 18. századból. Az eredeti főoltár a kiváló M.S. mester műhelyéből került Selmecbányára. A régi oltár Szent Barbara és Szent Katalin szobra a helyi galériában található. Az eredeti oltár képei is elkerültek a templomból. A Királyok imádása-jelenet a lille-i Musée des Beaux-Arts tulajdona, a Mária látogatása Erzsébetnél című kép a budapesti Magyar Nemzeti Galéria gyűjteményében van, négy kép az esztergomi Keresztény Múzeumban (A Keresztény Múzeum négy festményét a Koháry-Coburg herceg tulajdonából vásárolta Simor János 1891 előtt.) látható. Ezek a Krisztus az Olajfák hegyén, Keresztvitel, Kálvária és a Feltámadás című táblaképek. Az Úr születésének képe a szentantali templomban található, egy pedig elveszett.














Hibát talált?
Üzenőfal