Szentháromság-szobor Vágán

A Szentháromság-szobor
A 19-20. század fordulója után a mátyusföldi Vága községben is jelentkeztek a társadalmi és gazdasági válság okozta nehézségek. A mezőgazdasági munkások és cselédek alacsony bére és a munkanélküliség nehezítette a családok megélhetését, ezért sokan a szülőföld elhagyása mellett döntöttek.
A kivándorlók számát tekintve az akkori Galántai járás községei közül az első helyen Vága község állt. 1906-ban kilencen vándoroltak ki a községből, többségük Amerikában próbált szerencsét. Az 1909-1914 közötti időszak 6 éve alatt összesen 195 vágai lakos kapott útlevelet Amerikába, s ami szintén érdekes, csaknem fele-fele arányban férfiak és nők (100 férfi, 95 nő).
Az útlevél-nyilvántartási könyvek feltüntetik: az útlevelet kérő személy nevét (a vele utazó családtag vagy rokon nevét úgyszintén), lakhelyét, az utazás célját, a tengerentúli kivándorlás esetén a kikötőváros nevét (leggyakrabban az Adriai-tengeri Fiume, az észak-német Hamburg és Bréma, valamint a holland Rotterdam és a belga Antwerpen), az útlevél számát és időtartamát (általában 1 év), s az útlevél fejében született összeget. Az útlevelet kérő személy életkora nem szerepel a nyilvántartásokban.
A Szentháromság-szobrot Isten nagyobb dicsőségére az Amerikába kivándorolt vágai katolikus hívek a helybeliek hozzájárulásával emeltették 1914-ben.
Vágán a múltban az egyházi év sorrendjében a következő körmeneteket tartották:
1.) Virágvasárnapi körmenet (csak a templom körül);
2.) Feltámadási körmenet (Az útvonal általában a templomtól a hősök szobráig, majd vissza a községházáig és ismét vissza a templomba.);
3.) Búzaszentelő körmenet Szent Márk napján (április 25-én);
4.) Flórián-napi körmenet (május 4-én, ill. a következő vasárnapon);
5.) Keresztjáró napok: áldozócsütörtök előtti hétfő, kedd, szerda;
6.) Szentháromság vasárnapi körmenet;
7.) Úrnapi körmenet;
8.) Jézus Szíve vasárnapi körmenet;
9.) Mindenszentek-napi körmenet (november 1.), amit a helybeliek nem is körmenet szóval, hanem régiesebb kifejezéssel emlegetnek, azt mondják, hogy „processzióval mentünk ki a templomból a temetőbe.”
A mai gyakorlat már elhagyta a Búzaszentelő körmenetet, a Keresztjáró napokat, a Szentháromság vasárnapi körmenetet, és a Mindenszentek-napi körmenetet. A többi még ma is létezik.
A Szentháromság-szoborhoz kapcsolódó vágai egyházi ünnepségek: Szentháromság vasárnapi körmenet, Úrnapi körmenet, Jézus Szíve vasárnapi körmenet, Krisztus-virrasztás Nagypénteken.
Szerző: Farkas Róbert




Hibát talált?
Üzenőfal