Szlovákiai Magyar Művelődési Intézet - Dunaszerdahely
Maďarský osvetový inštitút na Slovensku, n.o. | Hungarian Cultural Institute in Slovakia | Dunajská Streda
a CSEMADOK szakmai háttérintézménye
2024. december 21.

Mindszenty József mellszobra

Mindszenty József mellszobra

A mártír egyházfő szobra, Túri Török Tibor műve a több mint száz tallósi kitelepített család új otthonának számító Békés megye önkormányzatának baráti ajándéka.
Az eseményhez méltó időpontként az 1956-os magyar forradalom és szabadságharc 60. évfordulóját választotta Tallós faluvezetése, hiszen Mindszenty Józsefet (1892, Csehimindszent – 1975, Bécs) a nyilas után a kommunista hatalom is börtönbe vetette.
A 2016. október 22-i avató ünnepség szentmisével kezdődött, amelyet Kiss Róbert tb. kanonok, a Nagyszombati Főegyházmegye magyar katolikus híveinek pasztorációjával megbízott püspöki helynök és komáromi esperes-plébános Józsa Attila galántai esperes-plébánossal és Tóth Sándorral, Tallós plébániai kormányzójával együtt celebrált.
A szentmise után az ünnepség egy diáklány szavalatával folytatódott. Azt követően Boráros Imre Kossuth-díjas színművész az általa 2010-ben bemutatott Állok Istenért, egyházért, hazáért – Mindszenty József oltárköve című monodrámából adott elő részletet, majd az évtizedek óta Tallóson élő Gágyor József pedagógus-irodalmár Felvidéki magyarok litániája című versét is elszavalta. Horváth Zoltán, Tallós polgármestere beszédében kiemelte, hogy bár Mindszenty József konkrét felvidéki kötődéseiről nincs tudomása, ám a hercegprímás az összmagyarság mártírjaként az itteni magyarságé is. Hozzátette: a szoboravatás azért is időszerű, mert a bíboros bátor helytállása a felvidéki magyarságnak időszerű küzdelmeihez is példát mutathat. Köszönetet mondott a mű alkotójának, a Keszthelyen élő Túri Török Tibornak és a Békés Megyei Önkormányzatnak az ajándékba kapott mellszoborért.
Az ünnepség további részében a ma már tótkomlósi Takács Ferenc könnyeivel küszködve beszélt arról, hogy édesapját 1947. szeptember 27-én Alsószeliből telepítették ki Tótkomlósra, ahonnan sok szlovák család költözött át a felvidéki elüldözöttek volt otthonaiba. Emiatt is erősen kötődik a Felvidékhez, aminek bizonyítékaként Mindszenty-szobrot ajándékoznak Tallósnak.
Túri Török Tibor, Keszthelyen élő autodidakta szobrász elmondta: „A szobor hasonmása már a budapesti Lehel téri Szent Margit-templom kertjében, a Váci út felé néző oldalon áll. Felvidéken ez a bíboros úr első szobra.” Felvidéken egyébként közel két tucatnyi, másféle műve található: Zselízen a város egyik híres szülöttének, Fischer-Colbrie Ágoston, Nagykaposon Mécs László- és Petőfi Sándor-szobor, Nagyszelmencen Dobó István-szobor.

Kategóriaszobor, emlékmű, emléktábla
TelepülésTallós [Tomášikovo]
Besoroláshelyi
Létezéslétező
Állapotjó, karbantartott
GPS48.084589, 17.693246
Pontos helyszín, címa katolius templom udvarán
Készítés időpontja2016
Készíttető neveBékés megye önkormányzatának baráti ajándéka
LétrehozóTúri Török Tibor, Keszthelyen élő autodidakta szobrász
Készítés céljának ismert okaemlékezetmegőrzés
FeliratMINDSZENTY / JÓZSEF / 1892 - 1975 / Az alkotó / Turi Török Tibor / felajánlása
Gondozását felügyelikatolikus egyházközség, önkormányzat
Forrásinformációkhttps://www.hirek.sk/kulfold/szoboravatas-talloson-mindszenty-jozsefet-minden-magyar-sajat-martirjanak-tekintheti
Rövid URL
ID26098
Módosítás dátuma2019. augusztus 29.
tallos-mindszenty-jozsef-mellszobra (2)
tallos-mindszenty-jozsef-mellszobra (3)
tallos-mindszenty-jozsef-mellszobra (5)

Hibát talált?

Üzenőfal